Beyazıt Camii’nde Cuma Namazı

Geçtiğimiz hafta Cuma namazını Beyazıt Camii’nde kılan Sena’dan:

“Uzun zamandır gitmediğim Cuma namazlarına 2 haftadır tekrar katılmaya başladım. Bu hafta namazı meşhur Beyazıt Meydanı’ndaki Bayezid Camii’nde kılalım dedik. Bayezid Camii’nin benim için yeri ayrıdır en kasvetli, kederli zamanlarımda gözyaşlarıyla huzur bulduğum secdelerim bu camide oldu. Cami ne yazık ki 2 yılı aşkındır restorasyonda ve ben önceki zamanlarını çok özlüyorum.

Restorasyon dolayısıyla caminin içerisinde namaz kılınabilecek küçük bir alan var. Cuma namazlarında erkeklere öncelikli bu kısım dolup taşıyor. Dışarıya da kadınlar için sadece 1, erkekler için daha fazla çadır kurulmuş ve namazlar bu çadırlarda da kılınıyor. Camiye vardığımda kadınlara ayrılan çadır çoktan tıklım tıklım dolmuştu bile. Neyse ki yanımda seccade getirmiştim çadırın hemen önüne taşların üstüne seccademizi serdik ve arkadaşımla sesi çok az duyulan hutbeyi dinleyip, namazı beklemeye başladık.

O sırada yanımızda çadıra girememiş başka kadınlar da vardı onları da davet ettik sadece yanında 2 küçük çocuğu olan Suriyeli bir kadın yanımızda namaza durdu. Diğer kadınlar bizi tuhaf karşılayıp erkeklerin göreceği yerde namaz kılınmaz vs. gibi uyarılarda bulunup Cuma namazlarını kılamadılar.

Biz küçücük seccadeyi 3 kişi paylaşırken koca caminin bir parça halısı bu kadınlarla paylaşılamamıştı. Restorasyon sonunda durum ne olur bilinmez ama ben umudumu bu durumun düzeleceği yönünde diri tutmaya çalışıyorum.”