Beyazıt Camii’nde Cuma Namazı

Geçtiğimiz hafta Cuma namazını Beyazıt Camii’nde kılan Kübra’dan:

“Bu hafta ikinci Cuma namazıma gittim ve bu defaki deneyimim hiç de ilki gibi olumlu olmadı. Beyazıt Camii’nde Cuma için kadınlara ayrılan yer caminin dışarısında bir çadır. Ben erken gittiğim için çadırın içinde küçük de olsa bi yer bulmuştum kendime. Çok küçük bi alanda en az 60 kadın vardı, sıkış tıkış.

İçerde ayakkabımı koyacak yer bulamadım. Ayakkabı için poşet de yoktu. Ayakkabılık gibi görünen küçük bir şeyin üzerine oturmuş bir kadın gördüm. Yabancı olduğu için bilmediğini düşünerek burası ayakkabılık diye uyardım. Yanındaki koltuk değneklerini gösterdi. O esnada kendimden bayağı utandım. Ama engelli bir kadının namaz kılmak için ayakkabılığın üstüne oturması gereken bir durumda olmamıza da çok üzüldüm ve sinirlendim.

İçeride yer bulmuştum ama hutbe esnasında o kadar bunaldım ki havasızlıktan. Kapının önünde bekleyen bir kadına yerimi verip dışarı çıktım. Dışarıda arkadaşımla buluştum. Seccadelerimizi taşa serip beklemeye başladık. Biz tam namaza başlamak üzereyken gelip içeride yer olmadığı ve erkeklerin görebileceği yerde namaz kılmak istemedikleri için kılamayan bir sürü kadın oldu. En az 15-20 kadın böylelikle geri döndü. İki çocuğuyla gelip dışarıda kalan bir kadını yanımıza davet ettik ve seccademizin bir kısmını paylaştık. Kadın namazını çocuklarının kıyafeti üzerine secde yaparak kıldı.

Geçen hafta ilk Cuma deneyimimden sonra artık her Cuma dersi bırakıp namaza gitmek istediğimi yazmıştım. Bu hafta aynı heyecanı paylaştığımı söyleyemem. Ama yine de gitmeye devam edip camide yer bulamayan kadınlarla seccademi paylaşmaya devam edeceğim.”