Camide Kötü Muamele ile Karşılaştığınızda Ne Yapabilirsiniz?

Bildiğiniz gibi camiler Allah’ın evleri. Fakat ne yazık ki bu evlerde her misafir her zaman aynı hürmet ile karşılanmıyor.

Biz kadınlar çoğu defa camilerin en bakımsız, en kirli, en dar, en karanlık, en kokulu, en çirkin, en gayri-insani köşelerine layık görülen misafirleriyiz. Fakat bunun da ötesinde, bazen bize yardımcı olması gereken cami görevlileri tarafından bile haksız ithamlara, bağırmalara, küçük düşürmelere, namaz bozmalara, hatta camiden kovmalara kadar çeşitli kötü muamelelere maruz kalabiliyoruz.

Böylesi vakalar çok sık yaşanmasa da bunların istisnalar olmadığı da ortada. Etrafımızdaki birkaç arkadaşımıza camide başına üzücü bir olay gelip gelmediğini sormak yeterli.

Bu tarz kötü muameleye maruz kaldığımızda çoğu zaman ne cami cemaatinden ne cami görevlilerinden yanımızda olup bizi savunacak birini bulamıyoruz. Yaşadığımız olayın travması ile yapayalnız bırakılıyoruz.

Peki bu böyle diye hakkımızı savunmaktan, sorumlulardan hesap sormaktan ümidimizi kesip aynı camide birkaç gün sonra bir başkasının da benzer muameleye maruz kalmasına razı mı olacağız? Tabi ki: Hayır!

Bu tarz olayların tekrarlanmaması için başvurulabilecek birkaç platform mevcut. Sizler için derledik:

 

  1. BİMER:

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) vatandaşların herhangi bir kamu kuruluşu ile ilgili şikayetlerini toplayıp ilgili kurumlara ileten bir mecra. Yaptığınız şikayet yasal olarak 30 gün içinde cevaplanmak zorunda. Şikayetin sonucu da tarafınıza iletiliyor. BİMER şikayetlerinin ciddiye alındığını ve sorumlu kişilerin amirleri tarafından hesap vermek zorunda bırakıldığı biliyoruz. Dolayısıyla şikayetinizin yerini bulması için en etkili yollardan biri BİMER’e başvuru yapmak.

Başvuru için: https://www.bimer.gov.tr/ ya da https://www.turkiye.gov.tr

 

  1. CİMER:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), BİMER’in bir alternatifi. Çok benzer şekilde işliyor. Şikayetinizin cevabı yine 30 gün içerisinde size iletiliyor.

Başvuru için: https://basvuru.tccb.gov.tr/Forms/pgDefault.aspx ya da https://www.turkiye.gov.tr

 

 

  1. İlçe Müftülüğü:

Bir cami görevlisi tarafından kötü muameleye maruz kaldığınızda şikayetinizi doğrudan iletebileceğiniz diğer bir kurum ilgili ilçe müftülüğü. Ne yazık ki ne Diyanet’in ne de İl Müftülüklerinin merkezi bir şikayet sistemi bulunmuyor. Ancak ilgili ilçe müftülüğüne (Örneğin Fatih Camii’nde kötü bir olay yaşadıysanız Fatih İlçe Müftülüğüne) elden dilekçe vererek şikayetinizi dile getirebiliyorsunuz. Ne yazık ki bu yol yukarıdakiler gibi yasal cevap süresi sınırları ile desteklenmediğinden daha az etkili olabilir fakat doğrudan iletişimin bazı artıları olabileceğini de unutmamak gerekir. İlçe Müftülüklerinin adresleri ilgili İl Müftülüğü web sitelerinde mevcut.

İstanbul İlçe Müftülükleri için: http://istanbul.diyanet.gov.tr/Sayfalar/subsites.aspx?menucategory=Kurumsal2

 

  1. İstanbul İl Müftülüğü:

Kadınlar Camilerde Kampanyası olarak İstanbul İl Müftü Yardımcıları ile yaptığımız görüşme sonucu şikayetlerimizi iletebileceğimiz bir başka platformun daha varlığından haberdar olduk.  Müftülük bu adrese iletilen her türlü talep ve şikayete 30 gün içinde cevap vermekle yükümlü. Siz de eğer İstanbul’da yaşıyorsanız camilerle ilgili tüm şikayetlerinizi İstanbul İl Müftülüğü’ne mail yoluyla da iletebilirsiniz.

Mail adresi:  istanbul@diyanet.gov.tr

  1. Kadınlar Camilerde:

Bütün bu yasal yolları kullanmak sorumluların hesap vermesi ve olayın tekrarlanmaması açısından faydalı olsa da, yalnız hissetmenize ve haksızlığa uğramaktan kaynaklı üzüntünüzü gidermeye yeterince yardımcı olmayabilir. Yalnız bırakılmışlık hissinin en iyi devası benzer dertlerden muzdarip insanlar ile bir arada olmak, onlarla paylaşmak, birbirine destek olmaktır.

İşte Kadınlar Camilerde kampanyası da tam olarak bu yüzden var! Yalnız olmadığımızı hatırlamak, bu gidişatı birlikte değiştirebileceğimize inanmak ve kol kola hareket etmek için. Kadınlar Camilerde ekibinin kapısı tanışmak, konuşmak, derdinizi ve fikrinizi paylaşmak isteyen herkese açık. Tıpkı camilerin kapılarının hepimize ardına kadar açık olması gerektiği gibi.

Kadınlar Camilerde ile iletişim için: kadinlarcamilerde@gmail.com

Cami Bilgi Formu’nu kullanarak camilere dair şikayetlerinizi iletmek için: http://kadinlarcamilerde.com/cami-bilgi-formu/

 

One thought on “Camide Kötü Muamele ile Karşılaştığınızda Ne Yapabilirsiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir