Hanımlar Kısmı: Şehzadebaşı Camii

https://golgeliyol.wordpress.com/ Blogunun sahibi takipçimiz Gökçe’nin yayınladığı “Hanımlar Kısmı 1: Şehzadebaşı Camii” isimli yazısını kendisinin izniyle alıntılıyoruz:

“Fatih ilçesinde, adını bulunduğu semte veren Şehzadebaşı, Kanuni’nin oğlu Şehzade Mehmet için Mimar Sinan’a yaptırdığı bir cami. açıkçası bu tip klasik Osmanlı mimarisine sahip ihtişamlı camiler bana biraz sıkıcı geliyor. Bu tip külliyeli camilerin en sevdiğim yanı ise devasa bahçeleri. Özellikle yazın  ağaçlarının altında serinlemeye bayılıyorum. Mesela buraya giderken o kadar yoruldum ki içeri girer girmez hemen çimenlere uzandım. Etrafta örtüsünü sermiş oturan insanlar, sohbet eden gençler, top oynayan çocuklar vardı. Cami bahçeleri bana hep huzur verir.

Şehzade Camii’ne girer girmez ise şu tabelayla karşılaştım:

IMG_1759

Nefes almanıza, camiyi seyretmenize bile izin verilmeden “sizin için” ayrılan bölüme gitmenizi istiyorlar. Gidelim bakalım:

IMG_1766Pek çok camide gördüğümüz üzere paravanlar yetmemiş, üstlerine bir de estetikten yoksun çarşaflar serilmiş. Caminin göbeğindesiniz ama çarşaflara yazılı kıble ifadesine muhtaçsınız. İnanılmaz.

img_1762.jpg

Kafamı kaldırdığımda caminin üst katı olduğunu fark edip sevindim. Camilerin üst katları en azından tüm camiyi görebilmek adına kadınların namaz kılması bakımından genellikle alt kattaki bu bölmelere göre çok daha keyifli. Fakat üst kat merdivenlerini ararken bir sürprizle karşılaşıyorum.

IMG_1767.JPG

Bingo! Merdiven kapıları kilitli. Acaba neden neden?

Hemen caminin güvenlik görevlisini buldum. Merdivenlerin neden kilitli olduğunu sordum. “Üst katlar sadece cuma günleri erkeklerin namaz kılması için açılıyor.” dedi. Nedenini tekrar sorduğumda “Güvenlik gerekçesiyle.” filan diyerek resmen bahane uydurdu. Adamcağızın da bir şeyden haberi olduğunu sanmıyorum, Nihayetinde o da emir kulu ama bu durumdan şikayetçi olduğumu ben yine de dile getirdim. Güvenlik görevlisinin yanında bir başka bey vardı. Adam bu tip durumlarda karşılaştığım tepkilerden çok farklı bir tepki vererek beni destekledi. Bu durumu Diyanet’e müftülüğe filan yazmam gerektiğini söyledi. Ben bir erkek olarak bu durumdan çok rahatsızım falan filan…

Güvenlik görevlisine şikayetimi ilettim. Umarım kısa zamanda en azından üst kat kadınlar için kullanılır hâle gelir. Ben yine de Diyanet’e de ayrıca bildireceğim.

Aşırı yorgun olduğum için camiden çıkar çıkmaz kendimi Sevda Gazozcusu’na attım. Bu arada tuvalet ve abdest alma yerlerini inceleyemedim. Ama serinin diğer yazılarında bundan da bahsetmeye gayret edeceğim.”

Yazının orjinaline şuradan ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir