Kadınlar Güncelliyor

(…) Kadınlar Camilerde hareketi.
Biliyorsunuz Cuma’ya kadın gitmez, diyen bir kafa epeydir revaçta. Hz. Peygamberin kadınlara gösterdiği ihtimamı tarihten silmek isteyenler bırakın Cuma’da, kadın neslini camide bile görmek istemiyor aslında.
İslam’ın önüne barikat kuranlara, uyduruk ötekileştirmeler koyanlara, kadınları iten kakan, onlara küçük, pis yerleri ayıranlara, kadınlar ‘Güncelleme’ nasıl olur gösteriyorlar bence!
Şöyle diyorlar:
“Kadınların camilerdeki konumunu iyileştirmeyi dert edinen bir grup kadın olarak Ekim 2017’de Kadınlar Camilerde kampanyasını başlattık. Camilerdeki kadın yerlerinin küçük ve eşitsiz olmasından, engellilerin ve yaşlı kadınların camilere erişimindeki kısıtlılıklara, abdesthanelerin yetersizliği ya da kirliliğinden, kadınların kendilerini camilere ait hissedememesine kadar birçok meseleye değindik.
Bir araya gelirsek bu dertleri paylaşabileceğimize, azaltabileceğimize ve çözüme kavuşturabileceğimize inanıyoruz. Gelin, bu çabayı birlikte büyütelim!” Cuma namazına kadınların katılabileceği camileri de yazmışlar:
Turistik ve o nedenle Müslüman turist kadınların namaz kılabildiği yerler bunlar!
Misal Sultanahmet. Süleymaniye dersen, etraftaki üniversitelerden dolayı, kalabalık ve genç bir kadın cemaati olduğundan Cuma için uygun!
Bir de adı lazım değil bir mabet için uyarı: “Kadınlar kısmına doğru yürürken arasından geçtiğiniz erkek cemaatin, neden ısrarla Cuma’ya gelmeye çalıştığınıza dair laf atmalarına kulak asmayın!” Ben bu son uyarıyı okurken bir erkek olarak utandım, içimdeki ‘Arıza’yı’ zor bastırdım.
Neyse…

***
Haftanın kısa özeti bu. Ve bu işler toplum katında böyle oluyor.
Misaller çoğalıyor.
‘Sokak’ sakin işe başlıyor.
Kendine allame süsü verenlerden değil, ‘güncelleme’ hayatın dibinden filizleniyor.
Hakkın; kabalığın cehaletiyle örselenmiş çiçeği, önce kadınlarda, kadınların latif ellerinde açacak…
Rahatsızları daha da bir rahatsız etmek için Mevlâna’nın deyişini bozarak söyleyelim:
Dün dün ile gitti cancağazım, daha da yeni şeyler beklemek lazım…

Kaynak: Cem Sancar / Sabah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir