Kadınlar için Namaz Kılma “Bölmesi”

Geçen yazdı. Çok iyi hatırlıyorum. Kavurucu sıcaklardan insanların sokaklara çıkamadığı zamanlardı. Ne derdim vardı bilmem ben de dışarıdaydım. Bursanın İnegöl ilçesindeki İshak Paşa camisinin oralara düştü yolum. Öğle vakti namaz kılacaktım. Biraz da oturur serinlerim diye düşünüyordum. Sonuçta Allah’ın evi değil mi ama !?
Camide ilk dikkatimi geçen ‘hanımlara aittir’ diye bir tabela yoktu dışarıdan görünen. Allah Allah dedim İnegöl için fazla modern olur bu. Neyse camiye girecek oldum daha girmeden 3-5 yaşlı amcanın bakışlarıyla kovulmaktan beter oldum. Sanki namaz kılmaya değil de onlara kötü bir şey yapmaya gelmişim gibiydiler. Alışık olduğum tepkiler olduğu için diretmedim çıktım. Ama namaz kılmam gerekiyordu ! Sonra bi adam geldi. Derdimi anlamış olacak.. Caminin yan tarafından kilitli bi kapı açtı burda kılabilirsiniz dedi.
Bi sevinçle içeri girdim. Ya size nasıl anlatayım. Caminin yıllanmış kullanılmayan eski tozlu üst üste atılmış halıların süpürgelerin kırık taburelerin olduğu bi yerdi. Odamı paylaştığım eşyaları yadırgamıyorum ama ortam gerçkten pisti. Ve orası benim için camiydi. İçimden şey dedim. Kadınlar için Allahın evi bu kadar heralde. Daha büyük daha temiz olamaz. Kadınlara Allah kiler vermişte olamaz !? Biz bi yerde bişeyi yanlış yaptık ama ney bilmiyorum. Yakın zamanda tekrar İnegöle gideceğim inşallah ve yine o camiye uğrayacağım. Belki bu sefer bana temiz bir ‘bölmede’ namaz kılabilme lutfunda bulunurlar.
Yazar: Mine

One thought on “Kadınlar için Namaz Kılma “Bölmesi”

  1. Ailesi inegölde oturan biri olarak ne hissettiğinizi çok iyi anlıyorum. Benzer bi durum ishakpaşa caminin hemen yanındaki cuma camiinde de var. Bu iki cami de tarihi camiler. Yine 5 dk yürüme mesafesinde olan yeni yapılan ( yapılalı bi 20 yıl olmuştur da tarihi camii değil) merkez camiinde ise kadınlar için çok ferah, rahat bir ortam var. Bir daha ki sefere buralara da uğrayın inşallah. Yeni yapılan camiilerde buna riayet edilmesi güzel birşey. Ama inegölün en eski camillerinde hala daha bu konuda düzenleme yapılmamış olmasını inegölün sözde müslüman geçinen halkına yoruyorum. Bikaç ayda bir uğradığım bu şehre bir dahaki gidişimde gerekli resmi yerlere başvuracağım bu durum için. Mevzunun ne kadar elzem olduğunu bu platform sayesinde bir kez daha anladım. Allah yolun(m)uzu açık etsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir