Kadınlar Nerede Cuma Namazı Kılabilir?

Yurtdışına çıktıysanız Cuma namazlarına kadınların da katılması diye bir gelenek olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Bu gerek bazı Müslüman ülkeler gerekse Müslümanların azınlık olduğu Batı ülkeleri için geçerli.

Ülkemizde ise bir kadın olarak Cuma namazına katılmak istediğinizde karşılaştığınız ilk soru “Kadınlar Cuma namazı mı kılar?” oluyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi: Evet, kılar! Peki, nerede kılınır bu Cuma namazı? Kadınların Cuma namazı kılabildiği İstanbul camilerini sizler için derledik.

 

FATİH:

 1. Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii bildiğiniz üzere güzelliğiyle özellikle yabancı turistleri cezbeden bir mekan. Hal böyle olunca Müslüman turistlerin camideki namazlara katılımı da oldukça yüksek oluyor.

Cuma günleri kadınlara hem içeride üst katta hem dışarıda yer ayrılıyor. Takdir edersiniz ki her iki alan da kadınla tıklım tıklım doluyor.

Her milletten yüzlerce Müslüman kadının yan yana, rahatlıkla Cuma namazı kılabildiği bu güzel caminin içi şuan ne yazık ki tadilatta 🙁 Avluda kadınlara ayrılan hasırlar ise yetersiz kalıyor. Pek çok kadın ya çıkarıp yere serdikleri kabanlarının, şallarının ya da direk soğuk taşın üzerinde namaz kılıyor.

Tavsiye: Sultanahmet’e Cuma namazına gidecekseniz yanınızda ekstra bir şal ya da seccade getirin.

Sultanahmet’te Cuma namazı tecrübelerini okumak için buraya tıklayın.

 

 1. Süleymaniye

Yine bir başka güzelliğiyle meşhur cami: Süleymaniye. Cuma vaktinde alt ve üst kattaki kadın kısımları yine kadınlar için ayrılmış oluyor. Üniversiteye yakın olduğu için kalabalık ve genç bir kadın cemaati ile Cuma namazı kılmanın tadına varmaya hazır olun. Fakat alt kattaki kısmın oldukça küçük olup çabucak dolduğunu aklınızda bulundurun ve Süleymaniye’nin dik merdivenlerinden üst kata çıkmaya razı olun.

Tavsiye: Üst kata çıkan merdivenler oldukça dik ve tehlikeli. Yaşlı yahut bacaklarında rahatsızlık olan bir kadınsanız kendinize alt katta yer seçin.

Süleymaniye’de Cuma namazı tecrübelerini okumak için buraya tıklayın.

 

 1. Şehzadebaşı Camii

Sadeliğiyle güzel Şehzadebaşı Camii zaten tek katlı olduğu için kadınlar kısmı da bu katta paravanla ayrılmış şekilde bulunuyor. Paravan yetmezmiş gibi bir de üzerleri muşamba ile tekrar örtüldüğü için kadınlar kısmının pek güzel bir yanı olduğunu söyleyemeyiz. Diğer camilerden farklı olarak burada caminin içinde hissetmemizi sağlayan tek şey ise kubbenin bu alandan görünür olması. Paravan ve muşamba ile ayrıştırılsa da aynı kubbenin altında namaz kılınan bu camide kadın yoğunluğu diğerlerine göre bir miktar daha az.

Tavsiye: Cuma vakti cami ağzına kadar dolduğu için kadınlar kısmının girişi de bir süre sonra erkek cemaat tarafından işgal ediliyor. Dolayısıyla içeri girebilmek istiyorsanız erken gidin.

Şehzadebaşı’nda Cuma namazı tecrübelerini okumak için buraya tıklayın.

 

 1. Beyazıt

Beyazıt Camii kadınlara Cuma namazı için yer ayıran camiler listesinde olsa da bu iddiasını ne kadar gerçekleştirebildiği tartışılır. Çünkü cami uzun zamandır tadilatta ve kadınlara ayrılan alan küçük bir çadır. Geç kalırsanız 50-60 kişilik bu çadır dolmuş oluyor ve yanınızda her ne varsa onu yere seri dışarıda taşın üzerine kılmak yahut kılmaktan vazgeçmek durumunda kalıyorsunuz. Haliyle Cuma’nın manası olan cemaat hissini yaşamaya da pek uygun bir camii değil.

Tavsiye: Cuma vakti Beyazıt çevresinde iseniz Sultanahmet, Süleymaniye ve Şehzadebaşı camilerine de çok yakınsınız demektir. Bu camilerden birini tercih edin.

Beyazıt’ta Cuma namazı tecrübelerini okumak için buraya tıklayın.

 

ÜSKÜDAR:

 1. Mihrimah

Bir hanım sultan adına inşa edilen bu Mimar Sinan camii, Kadınlar Camilerde ekibi olarak toplantılarımız için de sıklıkla kullandığımız bir alan. Mevsime göre caminin içinde veya dışında kadınlara Cuma için ayrılıyor. Fakat dışarıdaki kısımda kılmak zorunda kalırsanız bu kısmın Sultanahmet gibi yine dışarıda kılınabilen camilerden farklı olarak paravanlar ile ayrılmış olduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla kendinizi cemaatle namaz kılıyor gibi değil aksine soyutlanmış gibi hissetmeniz olası.

Tavsiye: Merkezi konumu dolayısı ile kolay erişilen bu camide kadın kısımları oldukça hızlı doluyor. Geri dönmek zorunda kalmamak için erken gidin.

Mihrimah’ta Cuma namazı tecrübelerini okumak için buraya tıklayın.

 

 1. Valide

Yine bir başka hanım sultan tarafından yaptırılan Valide-i Cedid Camii esasında külliye olarak inşa edilmiş zarif bir yapı. Şuan ise Üsküdar merkezde kadınlara Cuma için yer açan ikinci cami konumunda bulunuyor. Yazın kadınlara sadece dışarıda yer ayrılıyor. Kışın ise üst kata geçmeye izin veriliyor. İç avluda yer alan bu yazlık kısma geçmeniz için iki yanınız birden erkeklerle çevrili, oldukça kalabalık bir alandan geçmeniz gerekiyor öncelikle. Daha sonra tıpkı Mihrimah Sultan Camii’ndeki gibi paravanlı ve küçük bir mekan karşılıyor sizi.

Tavsiye: Kadınlar kısmına doğru yürürken arasından geçtiğiniz erkek cemaatin neden ısrarla Cuma’ya gelmeye çalıştığınıza dair laf atmalarına kulak asmayın.

Valide’de Cuma namazı tecrübelerini okumak için buraya tıklayın.

 

DİĞER CAMİLER:

Kadınlar Camilerde ekibi olarak Cuma namazı kılmak amacıyla ziyaret ettiğimiz camileri yukarıda listeledik. Fakat İstanbul’un çok büyük olduğunu ve bu camilerden hiçbirinin size yakın olmayabileceğini biliyoruz.

Yukarıdakiler dışında kadınlar için Cuma namazı alanı ayrılan İstanbul camilerinin listesini bu linkte bulabilirsiniz.

Diğer illerde Cuma kılınan camiler hakkında bilgi almak için ise İl Müftülüklerine başvuruda bulunabilir ve hatta sonrasında öğrendiğiniz bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz: kadinlarcamilerde@gmail.com

Cuma namazının nasıl kılındığını öğrenmek isterseniz ise buraya tıklayabilirsiniz.

Hayırlı Cumalar!

 

 

 

 

8 thoughts on “Kadınlar Nerede Cuma Namazı Kılabilir?

  1. Selamun aleykum;
   Bursa da kadınların hangi camilerde namaz kılabildiğini öğrenebildiniz mi ¿
   Bilginiz varsa paylaşabilirseniz sevinirim, teşekkürler…

 1. Merhaba,

  İstanbul’da kadınların cuma namazı kılabileceği camilerin listesini içeren link güncel değil. Güncel link bulmaya çalıştım fakat ulaşamadım. Güncelleyebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir