Üsküdar Yeni Valide Camii’nde Cuma Namazı

Geçtiğimiz hafta Cuma namazını Yeni Valide Camii’nde kılan Rumeysa’dan:
“İlk cuma namazıma geçtiğimiz hafta Yeni Valide Camii’nde gittim. Garip bir tedirginlik ve ciddi anlamda da bir heyecan yaşadım giderken, çünkü senelerce zihnimde var olan birçok yargıyla mücadelem devam ediyordu. Kadınlar Camilerde kampanyasını tasarladığımız aşamalarda Cuma namazlarıyla ilgili, nereden duyduğumu bilmediğim onlarca bilgi zihnime doluştu. Örneğin biz küçükken, erkekler cumadan gelmeden evde kadınlar öğle namazını dahi kılmazdı, “kılınmaz” deniyordu sürekli. Ya da Cuma kadınlara farz değil (mi acaba?), neden boşuna kadınlar zaten az alan olan camilerde erkeklerin yerini “ele geçirsin” ki diyordum senelerce. Ancak zaman içerisinde Cuma namazına ve onun bir araya getiren özelliğine ve ne kadar da orada olmak istediğime dair şeyler düşünmeye başladım. Sonunda tüm bu gel-gitler sonrasında, işte geçtiğimiz hafta, camide Cuma namazını etrafımdaki kadınlarla kılma şansına eriştim.
Üsküdar’da meydana yakın camilerin sadece ikisinde (Yeni Valide Camii ve Mihrimah Sultan Camii) kadınlar için cuma namazı kılınabilecek yer var ne yazık ki. Yeni Valide Camii de onlardan biri. İç avluda, yani dışarıda yer alan kadınlar için namaz kılma yerine geçmeniz için iki yanınız birden erkeklerle çevrili, oldukça kalabalık bir alandan geçmeniz gerekiyor öncelikle. Bu geçişi sağlayıp içeri girebildiyseniz (ki arada bir fırça da yedik, yer yokken neden buraya gelmeye ısrar ettiğimiz konusunda) oldukça küçük ve kalabalık bir alan sizi karşılıyor. Her ne kadar bu ilk aşamada biraz gerilmiş olsam da, cuma günü Üsküdar’da pazar kurulmasının da pozitif etkisinin olduğunu düşündüğüm bu kalabalık içeriye ilk girdiğim andan itibaren beni mest etti. Kadınlar Camilerde kampanyası vesilesiyle tanıştığımız bir arkadaşla birlikte kıldığımız namaz öncesinde küçük bir bebekle bolca gülüştük, sık sık etrafıma şaşkın şaşkın bakarken, kadınların her anlamda (yaş, kıyafet, çocuklu/çocuksuz) çeşitliliğine heyecanlanırken buldum kendimi.
Bu ilk tecrübe benim için oldukça motive edici oldu. İnşallah bu şekilde devam ederim ve bu atmosferi tekrar tekrar (ve kış aylarında inşallah mümkün olursa caminin içerisinde) yaşamak nasip olur.”