Yeni Valide Camii’nde Cuma

Geçtiğimiz hafta Cuma namazını Yeni Valide Camii’nde kılan Selma’dan:

“Geçen hafta arkadaşlarım birlikte Süleymaniye’de Cuma namazına giderken ben de bu yakada Valide-i Cedid (Yeni Valide) Camii’ne gittim. III. Ahmet’in annesi Emetullah Rabia Gülnuş tarafından yapılmış ve esasında sadece bir cami değil, külliye olarak inşa edilmiş oldukça zarif bir yapı. Zaman içerisinde külliyeye ait bölümlerden bazıları özel sektöre devredilmiş ve tahribata uğramış. Şimdi ise verilen yerler geri alınıp tekrar külliyeye dahil edilmeye ve onarılmaya çalışılıyor.

Valide-i Cedid’de Cuma namazı için yaz aylarında kadınlara sadece dışarıda yer veriliyor. Daha önce vakit namazları için çokça uğradığım bu camiye Cuma namazı için hiç gitmemiştim. Alışkanlıkla içeriye yönelmişken görevli tarafından uyarıldım. Güvelik görevlisi, kadınların cami içerisindeki vakit namazlarında kadınlara ayrılan paravanlı bölüme ve üst kata kışın geçtiğini söyledi. Ekim ayında olduğumuzdan herhalde birkaç hafta sonra içeri geçilir diye umut ediyorum.

Namaza başlamadan önce kadınlara ayrılan kısmın tamamı dolmuştu. Aklımın bir köşesinde, ayrılan kısım dolduktan sonra gelen kadınlara ne olduğu sorusu döndü durdu. Neticede dışarıda kadınlara ayrılan yer oldukça dardı ve paravanlı olduğundan o kadınlara ne olduğunu göremedim. Çıkışta görevliye sorma fırsatım olmadı ancak bir sonraki gidişimde mutlaka öğreneceğim bunu.

Namaza gitmeden önce yaş ortalamasının yüksek olacağını düşünmüştüm ancak cemaatin yarısının genç kadınlardan oluştuğunu görünce mutlu oldum. Selamlaşmalar, tebessümler, dağıtılan ufak tefek hediyeler ve yapılan kısa muhabbetler o küçücük yerde bile olsa kendimi vakit namazlarında hissetmediğim kadar cemaatinin bir parçası hissettirdi.

Valide-i Cedid Camii’nin, külliyesinin tamamına kavuşması yakın. Ama belki de biz kadınların sayısı böyle bütünleyici vakitlerde arttıkça ve biz bu anı paylaştıkça külliye tamamlanacak. Belki de bu nedenle bir çok camii baştan eksik kalmıştır. Kim bilir.”